0
Geçtiğimiz günlerde, ülkemizden Twitter'a erişim engellendi. İlk etapta web sitesi ve mobil uygulama ile erişimi engelleyen (baş rollerde) hükümet, özellikle sosyal medya sitelerinde Google DNS ayarlarının yayılması ve insanların DNS ayarlarını değiştirerek Twitter'a girmeleri sonucu bu DNS ayarlarınıda engellemeye çalıştı. Zaman zaman Google DNS ile internete bağlantı problemi yaşayabilirsiniz. Hükümetin Twitter miwitter ile ilgili sert sözlerinin ardından yasaklama gelmesi, bir çok kurum tarafından da insan haklarına aykırı olarak değerlendiriliyor.

Twitter'ın yasaklanmasına tepki gösteren TÜBİSAD'ın basın açıklamasını sizinle paylaşmak istedik. Yazının ana fikri bizim için önemli. İnternetin ekonomimizdeki yerine vurgu yapan TÜBİSAD, Twitter engellemesinin sadece baskıcı bir politika olmadığını ayrıca gelişimimize ve özgürlüğümüze vurulan bir balta ve ekonomimizi zedeleyen bir haraket olduğunu söylüyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği TÜSİAD açıklaması;

"Çağımız, bilginin özgürce üretilip paylaşıldığı, bu temel gerçeklik bazında toplumsal ve siyasal ilişkilerin etkilendiği bir çağdır. Internetin çok önemli rol oynadığı bilişim ekonomisi de çağımızın en büyük ekonomik sektörlerinden birisidir.

Geçtiğimiz 10 yılda haber alma ve haber yayma faaliyeti Twitter'ın da dahil olduğu sosyal paylaşım platformları aracılığıyla biçim değiştirmiş, milyonlarca kişinin karşılıklı etkileşimine dayanan yeni bir iletişim dönemi başlamıştır.

Bilginin özgürce paylaşılmasını sağlayan Twitter'a erişimin engellenmesi, Türkiye gibi, dışa açık bir büyüme ve demokratik bir hukuk devletine sahip olma iddiasındaki ülkemiz için de olumsuz bir gerekçedir.

"Twitter'ın yasaklanması" toplumsal gelişimin önünde bir engel olmanın yanı sıra, hukuki olarak da çok önemli sakıncalar içermektedir. 5651 Sayılı İnternet Kanununda yapılan son değişiklikler ile artık sitelerin tamamının kapatılmayacağı, mahkeme kararı ile belirlenen "hukuka aykırı" içeriğin kaldırılmasının URL temelli engellemeyle sağlanacağı belirtilmiştir. URL temelli engelleme yapılmadan Twitter'a erişimin tamamen engellenmesi, 5651 sayılı mevcut kanuna da aykırı bir durumdur. Ancak mahkeme kararı ile belirlenebilecek "hukuka aykırı içeriğin" URL bazlı engellenmesi yerine, tüm sitenin kapatılarak diğer içeriklerin de engellenmesi hukukun evrensel prensibi olan "Ölçülülük Prensibine" de aykırıdır.

Ayrıca, ülke sınırlarında faaliyet göstermeyen bir şirkete mahkeme kararlarının ne şekilde uygulanacağı Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde açıkça belirtilmiştir.Twitter'a erişimin engellenmesi Avrupa Birliği müktesebatına uyum yönünde hukuki taahhütü olan bir ülke için tasvip edilemez bir uygulamadır.

Internet özgürlüğü sadece hukuki açıdan değil aynı zamanda ülkemizin geleceği ve ekonomisi açısından da çok değerlidir. Ülkemizin 2023'de Dünya'nın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini tutturabilmesi, ekonomik büyümenin itici gücü olduğuna inandığımız bilgi iletişim teknolojileri ve Internet sektörünün sağlıklı ve özgür gelişimi ile mümkün olacaktır."

twitter yasaklamasına tepki

Sırada Youtube'un olacağı da son zamanlarda konuşulan konulardan. Google DNS ayarlarının yasaklanmasının ardından hükümet Youtube'u da yasaklatabilir. Özellikle ses kayıtlarının yayınlandığı video paylaşım sitesi olan Youtube'da video yüklenen IP adreslerinin talep edildiğini biliyoruz. IP adresleri Youtube'tan gönderilmezse, özgürlük falan dinlemeden Youtube erişimi engellenecektir.

Google DNS adresinde yaşanan sıkıntının ardından sizlerle güncel DNS adreslerini paylaşmak isteriz. Twitter'a ve muhtemel yasaklanacak sitelere kolayca girmek için şu adresleri kullanabilirsiniz.

Google, DNS Ayarları:

8.8.8.8
8.8.4.4

Open, DNS Ayarları:

208.67.222.222
208.67.220.220

Norton, DNS Ayarları:

198.153.192.1
198.153.194.1

Dnsadvantage, DNS Ayarları:

156.154.70.1
156.154.71.1

ScrubIt, DNS Ayarları:

67.138.54.100
207.225.209.66

Bu yazı http://www.10line.net adresinde yayınlandı.

Yorum Gönder

 
tic
Top