0
İngiltere'de bir şirket, 4 rakamlı şifrelere alternatif olarak gülen yüzlerin kullanıldığı şifreler üretti.
İngiltere'deki Intelligent Environments adlı şirket, 4 rakamdan oluşan klasik şifrelere alternatif olarak ifade simgelerinin kullanıldığı şifre sistemi üretti.
BBC'nin haberine göre, şirket 0'dan 9'a kadar rakamlar yerine 44 simgenin kullanıldığı Emoji Passcode adlı hizmeti müşterilerinin kullanımına sundu.
Şirket yöneticisi David Webber, 15-25 yaş arasındaki gençlere yönelik tasarlanan sisteme bazı bankaların da ilgi gösterdiğini söyledi.
Uygulamanın bir icat olmadığını bu sebeple patentini almadıklarını belirten Webber, Emoji Passcode sayesinde banka hizmetlerinin hem eğlenceli hem de daha güvenli olacağını öne sürdü.
Siber güvenlik uzmanı Alan Woodward, bazı şirketlerin daha önceden benzer uygulamalar kullandığını ifade etti. Gülen yüz kullanılmasının, şifrelerin hatırlanmasını kolaylaştıracağını ifade eden Woodward, bilgisayar korsanlarının yine de bu sistemleri kırabileceğini ve dolayısıyla iki aşamalı kimlik doğrulamadan vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.
Rakamlardan daha kolay hatırlandığı belirtilen ifade simgeleri, diğer adıyla gülen yüzler, ilk kez 1960'larda ortaya çıktı, 1982'den itibaren de "gülen yüz" adıyla günlük yaşamda sıkça kullanılmaya başladı. İfade simgeleri, telefon mesajlarında, internet ortamındaki sohbetlerde ve elektronik postalarda yaygın olarak kullanılmakta.


Bu yazı http://www.10line.net adresinde yayınlandı.

Yorum Gönder

 
tic
Top