0
Apple Watch’un lansmanında görücüye çıkan Force Touch özelliği, sıradaki iPhone modeliyle hayatımıza girecek.
iPhone 6s olarak adlandırılacağı beklenen sıradaki iPhone modeli, iOS 9 sürümüyle birlikte satışa çıkacak. iOS 9 aynı zamanda Force Touch uyumlu olacak. Farklı dokunma şekillerine duyarlı yeni kontroller ile Force Touch özelliği iOS 9 ile hayatımıza girecek.
Apple ile ilgili kaynaklar sıradaki iPhone modeli iPhone 6s‘in iPhone 6’ya benzeyeceğini doğruladı. Fakat farklı bir özellikle iPhone 6s oldukça dikkat çekecek. Apple Watch ile tanıtılan Force Touch özelliği iPhone 6s modelinde de kullanılacak. iMessage, klavye ve fotoğraflar gibi Apple’ın kendi uygulamaları haricinde bu özellik, App Store uygulamalarında da kullanılabilecek. Dolayısıyla geliştiriciler, kendi uygulamalarını Force Touch özelliğine uygun olarak güncelleyebilecek. Bu bağlamda daha işlevsel arayüzlü uygulamalar görmek mümkün olacak.
Force Touch özelliği;
Force Touch, Apple Watch ekranında basınca ve hıza duyarlı olarak farklı dokunma şekillerini birbirinden ayıran bir özelliktir. Ekrana sert ve yumuşak basışlarınız, cihaz tarafından ayırt edilebilir hale gelecek. Yavaş veya hızlı kaydırma hareketleri yine benzer şekilde ayırt edilebilecek. Bu bağlamda daha işlevsel bir arayüz kullanımı mümkün olacak.
Bu özelliğin iOS 9 sürümünde nasıl kullanılacağı henüz bilinmiyor. Ancak önümüzdeki ay düzenlenecek WWDC 15 etkinliğinde, Apple’ın Force Touch hakkında daha detaylı bilgiler verilmesi bekleniyor.

Bu yazı http://www.10line.net adresinde yayınlandı.

Yorum Gönder

 
tic
Top