0
Bilim adamlarına göre internet kullanımındaki hızlı artış bu şekilde devam ederse 2023 yılında mevcut iletişim altyapısı yetersiz kalacak.
İngiliz bilim adamları, internetin 2023 yılnda ‘çökebileceğine’ ilişkin uyarıda bulundu. Bu uyarının arkasında ise veri iletimini sağlayan mevcut altyapının yetersiz kalabileceği var.
Techinside'ın haberine göre uyarıyı yapan isim Birmingham Üniversite'sinden Prof.Andrew Ellis,önümüzdeki sekiz yıl içinde bu kritik noktaya ulaşılabileceğini belirtiyor. Yaptıkları laboratuvar testlerinin, iletişimi sağlayan kabloların 2023 yılında fiziksel sınırlarına ulaşacağını tespit ettiklerini söyleyen Prof. Ellis, şimdiden bunun önüne geçilmesini sağlayacak çözümler geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Prof. Ellis, kritik tarihin bu kadar yakın olmasında veri miktarındaki artış ile birlikte internet için gereken enerji miktarının da önemli olduğunu kaydediyor. Halen İngiltere’deki enerji tüketiminin yüzde 16’sının internet için harcandığını söyleyen Ellis, bu miktarın her dört yılda bir iki katına çıktığının söylüyor.Bu yazı http://www.10line.net adresinde yayınlandı.

Yorum Gönder

 
tic
Top