0
Bugünlerde birçok insan uçak bileti satın almak için tüm şirketlerin uçuşlarını bir araya toplayan ve kullanıcıya satın alma konusunda avantaj sağlayan siteleri tercih ederken, yurtiçinde çok daha fazla yolcunun taşındığı otobüs seferleri için aynı kolaylığı bulmak mümkün değil. Otobüs şirketlerinin henüz yeteri kadar iyi çalışmayan online bilet satış sistemleri kullanıcıları büyük bir kolaylıktan alıkoyuyor.

oBilet.com, iki Bilkent Üniversitesi öğrencisi Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından bu konudaki açığı kapatmak amacıyla kurulmuş. oBilet.com, tıpkı farklı havayolu şirketlerinin bilet, fırsat ve indirimlerini bir araya getiren siteler gibi, otobüs seferlerini tek bir çatı altında kullanıcıyla buluşturuyor. Sitede kullanıcıların istedikleri otobüs biletini kolayca bulması ve satın alması hedefleniyor.


Oldukça sade ve kafa karıştırmayan bir tasarıma sahip sitede, küçük bir arama kutusu aracılığıyla gidiş dönüş veya tek seferlik yolculuklar için bilet sorgusu yapabiliyorsunuz. Kamil Koç, Ulusoy, Varan, Pamukkale, Anadolu Turizm ve Efe Tur’un yanı sıra toplamda 40 otobüs şirketini bir araya getiren sitede, istediğiniz güne ait bütün seferler listelenebiliyor. Bu sayede kullanıcılar en ucuz otobüs biletine veya fiyat/performans karşılaştırmasına göre en uygun yolculuk fırsatına erişebiliyor.

Biletlerin listelendiği satın alma sayfasında seçtiğiniz güzergah, harita üzerinde gösteriliyor. Burası aracılığıyla seyahat etmek istediğiniz seferden koltuk seçerek biletinizi satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bu sayfa aracılığıyla araç özellikleri fiyat, saat ve koltuk bilgileriyle birlikte tahmini varış ve yol uzunluğu verileri ile güzergah hakkında fikir sahibi olmak mümkün.


oBilet.com’un öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise aktarmalı seyahat seçeneği. Eğer direkt seferlerin olmadığı bir yere seyahat edecekseniz site size aktarmalı seyahat seçenekleri sunabiliyor. Bunun yanında yeni üye olanlara 5 lira değerinde bilet para hediye edilirken, satın alınan her bilete %7 oranında puan veriliyor. %7′lik puan uygulaması, özellikle öğrenciler ve sık seyahat eden kişiler için ideal görünüyor.

Henüz güçlü bir rekabetin bulunmadığı bir alanda kendini konumlayan oBilet.com, geliştirmeye devam ettiği özellikleriyle online otobüs bileti satışı yapan rakiplerinden geri kalmıyor. Aksine otobüs şirketlerinin sayısını daha da artırdığı takdirde aktarma algoritması, kullanıcı dostu filtreler ve biletlerim bölümünde bulunan, gidilen yer hakkında yiyecek, kalınacak yerler gibi önerilerle yarıştan önde çıkması daha muhtemel görünüyor.

sosyalmedya.co

Yorum Gönder

 
tic
Top