0
Facebook elindeki muazzam veri tabanını geliştirdiği ortaklık modelleri ile kullanmaya devam ediyor. Son olarak hediye platformu Gifts‘i ABD’deki kullanıcılarına sunarak popüler markaların üyelerini sosyal ağ üzerinden satması için yeni bir formül geliştiren Facebook şimdi de eski kıtadaki ortaklığı ile yeni bir iş modelinin kapılarını araladı.
Facebook ile anlaşma sağlayan Fransız telekomünikasyon şirketi Orange, müşterilerinin sosyal ağdaki profilleri üzerinden görüşme yapabilmelerini sağlayacak ‘sosyal arama’ servisini duyurdu. Böylece Orange müşterisi olan Facebook kullanıcıları telefon numaralarını bilmedikleri arkadaşları ile de görüşebilecekler.

TechCrunch‘ta yer bulan haberde Orange’ın yeni IP bazlı arama ve mesajlaşma servisi Libon’un bu yeni hizmette kullanılacağı belirtiliyor. Sosyal arama servisi ilk defa 2013 yazında Fransa’da kullanılmaya başlanacak. Ancak servisin kısa sürede Avrupa’nın diğer ülkelerine de yayılması bekleniyor.

Orange’ın sahibi olan France Telecom’un daha önce de Facebook ile çalışmaları bulunuyordu. Şirketin Afrika’daki müşterilerinin düşük internet bağlantısında Facebook’a girebilmeleri için bir projeye imza atan iki şirketin ayrıca Facebook servislerinin ücretlerinin cep telefonu faturalarına yansıtılması gibi bir ortaklıkları da bulunuyor.

Facebook’un bu denli inovatif bir uygulamayı ilk önce Avrupa’da deneyecek olması bir hayli ilginç. Ülkemizdeki mobil operatörlerin de Facebook ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu düşünürsek servisin bir sonraki adımının Türkiye’yi de kapsayabileceğini tahmin edebiliriz. Ancak tabii ki gereken altyapılar sağlandıktan sonra.

sosyalmedya.co

Yorum Gönder

 
tic
Top