0
Sosyal ağlarda (Facebook, Twitter vs.) ‘bu videoyu çok beğendim sende kesinlikle izlemelisin ‘ gibi gönderilerde dikkat etmemiz gerekiyor. Bundan sonra bazı kişisel paylaşımlar suç olarak tespit edilecek ve para cezası ile cezalandırılacak. 

Bu nedenle kendi bilgisayarınızdan bir arkadaşınıza müzik göndermek, video göndermek, film önermek gibi paylaşımlarda bulunmak artık bir suç unsuru haline geldi. Bunları yapanlara ‘Yaşa dışı çoğaltımda’ bulunmak suçundan para cezası yaptırımı uygulanacak. 
HEMEN TESPİT EDECEK 

Yabancı ülkelerde de kullanılan bu yazılım bir müziğin veya telif hakkı söz konusu olan bir eserin paylaşılması, başka bir kişiye önerilmesi, internet üzerinden birisine gönderilmesi halinde hangi bilgisayar üzerinden yapıldığını anında tespit ediyor. Bunun için öncelikle müzik konusunda bir yazılım geliştirildi. Yakında geliştirilecek olan bir veri tabanı yazılım ile müzikler, kitaplar, filmler hatta diziler bile suç unsuru olarak kabul edilecek. Her bir eser için özel kod hazırlanacak. Bu yazılım kodlarına sahip herhangi bir paylaşım halinde hangi bilgisayar tarafından yapıldığını anında tespit edebilecek. Artık daha dikkatli olmak gerekiyor.

Yorum Gönderme

 
tic
Top